Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacıİhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Kuzey Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Uslu, Erbil Belediye Başbuğıydı. Anası İsmet Kadın, uzun seneler Kerkük mebusu olarak misyon yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Bey’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Zaman Başbuğı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın olduğu kabilinden soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türkçe ilköğretiminin arkası sıra Beyrut Amerikalı Kolejini bitirdi. Üç yıl Destedat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Daha sonrasında eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tıp doktoru olarak mezun olmuştur.
Ankara Göstermelik Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in nezdinde pediatri spesiyalistı oldu. Marifet sonrası çhileışmalarını Harvard Üniversitesi’ne ilgilı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle yan yana Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör oldu.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne ilgilı Çocuk Esenlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü oldu ve bu görevini 1965 yılına denli sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile Midi şarki Uran Üniversitesi Mütevelli Kurul Serkanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Esenlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına denli bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yüksektalim sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları kucakin Türkiye’ye çağrı edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yüksektalim Yerleşmiş’nun ilk reisı olarak misyon aldı. Bu görevini kestirmece 11 yıl sürdürdü. Serkanlığı döneminde faziletliöğretimde okullaşma tahminında hızlı bir enseış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaştıynet saksıladı. Bilimsel yayınlarda da tehlikeli artmalar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, bugün adetları 50’ye yaklaşan Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuştur. Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş olduğu Bilkent Üniversitesi Tutum bölümünde yetişek görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da henüz 31 yaşındayken Cihan Sağlık Örgütü’nün yapıunda misyon almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına sahip olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Sağlık Asamblesinde 6 yıl boyunca Türk delegasyonunun saksıkanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri reisı ve Asamblenin ikinci reisı olarak misyon almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in program komitesine üç çağ, El Kuruluna da iki çağ reislik yaratıcı Doğramacı 1968 senesinde saksıkanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır boyunca reis ve genel doğrucaörlüğü görevini yürütmüştür. ömürı boyunca kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu saksıkanlığını yürütürken, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın yıllarca saksıkanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Doğrucaörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok adetda ödül, madalya ve nişhatıran sahibi olmuştur. Aralarında Amerika Mürekkep Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mısır’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve dirimlik bilimleri kayranında çok adetda bilimsel makalesi, eser devirü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok uz derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da yapılan bir törenle kendisine Pasış, Hak ve Hoşgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kabilinden biraşırı devletin reisı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en faziletli nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mısır Parlamentosu ve katı çok millî kurum Doğramacı’ya en muteber ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Muhteşem Budun Meclisi kendisine ülke Üstün Bakım Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın kestirmece 95 senevi dirimı çocuklara, dinçlere ve bütün insanlığa bakım aşkıyla cemaziyelevveltir. Kendisi, sadece Türkiye’ye bileğil dünyanın katı çok ülkesine verdiği bakım ve sunduğu yardımlarla dirimlik, yetişek ve ilim kucakin yarattığı kurumlarla her daim yazıırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Post

takipçi satın al Seo Fiyatları https://superkahraman.name.tr/ https://camasirmakineleri.name.tr/ https://whoissorgula.name.tr/ https://robotikkodlama.name.tr/ iqos fiyat
puff bar türkiye
Puro Satın Al