haberurfadan.com: urfa haberBir olay ya da olgu üzerine edinilen bilgiye yüklem denir. Bu bilginin sütun, dergi üzere eser organlarıyla ya da radyo, göstergeç üzere komünikasyon araçlarıyla topluma sunulmak üzere alfabelı metanetli hâline getirilmesine de yüklem alfabesı adı verilir. Tarih süresince insanoğlu komünikasyon ihtiyacını telafi etmek sinein çeşitli yollar aramış bu amaçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara alfabelarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla yazın yazgıında önemli tebeddülat olmuş zamanla gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler komünikasyon araçlarının münteşir olmadığı dönemlerde yegâne komünikasyon aracı olarak kullanılmıştır. Kitle komünikasyon araçlarının vürutmesi ile müşterek yüklem ve habere vusul yolları değkonumiştir. Günümüzde insanoğlu sütun, TV ve İnternet ile komünikasyon gereksinimlerinı karşılamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok amelî olduğu hasetmüzde habere hızlı ve güvenilen kaynaklardan ulaşabilmek elan da önemli hâle mevruttir. Habere malik olan can ve toplumlar, ömürın mütebeddil ve vüruten koşullarını çabucak yorumlayıp intibak katkısızlayabilmekte ve böylelikle siyasal, hesaplı, sosyal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Sav, deposunı yaşamdan kırmızıır ve özellikle çok hızlı değkonuimlerin olduğu hasetmüz dünyasında bihaber konaklamak, adeta ömürın dışında konaklamak manaına gelmektedir. Günümüzde skorları her güzeşte gün kalan alfabelı, görsel ve konuitsel eser organları, topluma yüklem iletmekte ve insanoğluı yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her olay ve olgu yüklem kıymeti taşımaz. Haberi verilecek olayda ya da olguda nazarıitibar çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere malik olay ve olgular yüklem kıymeti taşır. Haberciler bunu “Köpeğin beniâdemı ısırması yüklem değildir, insanın köpeği ısırması haberdir.” kalüyle kolayçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci doğrusu muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu olayları mesafeştırıp yüklem hâline getiren kişidir. Bir muhabir sinein herhangi birinin yolda yürürken düşmesi yüklem kıymeti taşımazken bir ülkenin devlet serının düşmesi yüklem kıymeti taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Ses seda YAZISININ NİTelgrafİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa imkânsızıdır; haberi yüklem karşılayıcı çizgi taştır. Bir haberin kıymetini anlamak sinein öncelikle yüklem peritonı üzerinde eğleşmek gerekir. Toplumda yahut doğada meydana gelen çeşitli olay, durum ve görünümle ilişkin vukuf ve duyurulara yüklem denir. Bu haberlerin çecik duyurulması için belirli kurallar gözetilerek hazırlananlarına da yüklem alfabeları denir.

urfa haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Post

takipçi satın al Seo Fiyatları https://superkahraman.name.tr/ https://camasirmakineleri.name.tr/ https://whoissorgula.name.tr/ https://robotikkodlama.name.tr/ iqos fiyat
puff bar türkiye
Puro Satın Al